W poniedziałek, 11 grudnia 2023 r, uczniowie z klasy 5PT mieli możliwość uczestniczenia w siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Międzynarodowym Centrum Konkresowym w Katowicach. Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się pod hasłem: "Nauka da nam przyszłość".

XXI wiek to czas wielu możliwości, ale też licznych wyzwań, jakie wiążą się z postępem nauki i technologii. W ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024 skupiono się na najbardziej istotnych tematach budzących zainteresowanie i niepokój współczesnego społeczeństwa.

Program 7. ŚFN KATOWICE został zbudowany wokół sześciu ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: Klimat i środowisko, Zdrowie i jakość życia, Przemysły przyszłości, Innowacje społeczne, Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, Kreacja i krytyka. Ścieżki te odzwierciedlają kluczowe idee dla życia w śląskim regionie.

Co więcej, w tegorocznej edycji Festiwalu, realizowana była tematyka związana z siedemnastoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ (http://www.un.org.pl/files/170/Agenda2030PL_pl-5.pdf). Nasi uczniowie mogli zobaczyć pokazy naukowe na ponad 200 stanowiskach, a także wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach i wykładach w języku polskim i angielskim. Młodzież, z wielkim zaciekawieniem, wysłuchała wykładu - rozmowy z dr Anną Akbaş, która w swojej pracy naukowej stara się wyjaśniać w jaki sposób człowiek (zarówno sportowiec, jak i pacjent) wykorzystuje mechanizmy antycypacji i przewidywania w koordynowaniu swoich ruchów. Ponadto, dzięki prelekcji Januarego Weinera 3 z Berlińskiego Instytutu Zdrowia przy Charité, mogli znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy RNA (Kwasy rybonukleinowe) mogło powstać samorzutnie? Mogliśmy również samodzielnie stworzyć sztuczną krew i śnieg.

Tegoroczna edycja Śląskiego Festiwal Nauki KATOWICE była wyjątkowa - pełna rozmów, ciekawości, radości, a to wszystko w wydaniu naukowym. Razem udowodniliśmy, że nauka da nam przyszłość! 7. ŚFN KATOWICE był jednocześnie weekendem otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Po tych naukowych emocjach udaliśmy się na katowicki Rynek, by podziwiać Jarmark Śląski.

pp