Kwalifakcje
Pracownie
Technik mechanik - opis zawodu

cnc1

Technikum Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu jest jedyną szkołą w powiecie cieszyńskim kształcącą w zawodzie technik mechanik!

ZST w Ustroniu to szkoła, która posiada 70 - letnie doświadczenie w  kształceniu mechaników. Technik mechanik to wysokiej klasy specjalista z zakresu obsługi i naprawy, a także projektowania i konstruowania urządzeń mechanicznych.

Główny nacisk kształcenia jest skierowany na obsługę obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, które posiadamy na warsztatach szkolnych, jak również w CKZ w Bażanowicach.

Uczeń, który wybierze naukę w ZST w zawodzie technik mechanik będzie posiadał umiejętności z zakresu:

• Obsługi obrabiarek konwencjonalnych (zwłaszcza tokarek i frezarek)
  • Obsługi tokarek i frezarek sterowanych numerycznie CNC
  • Organizacji i nadzoru produkcji
  • Przeprowadzania procesu montażu, naprawy i konserwacji maszyn
  • Wykrywania i usuwania przyczyn awarii oraz uszkodzeń
  • Wymiany zużytych lub uszkodzonych elementów maszyn i urządzeń
  • Opracowywania dokumentacji technicznej i ruchowej dotyczącej, realizacji procesów produkcyjnych
  • Projektowania i opracowywania procesów technologicznych części maszyn
  • Organizowania obsługi technicznej maszyn i urządzeń

Technik mechanik - kwalifikacje zawodowe

W trakcie nauki uczniowie zdają dwie kwalifikacje nauki w zawodzie:

MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających

(egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe odbywa się w II semestrze klasy 3)

MEC.09. Organizowanie i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

(egzamin potwierdzający kwalifikacje odbywa się w I semestrze klasy 5)

Technik mechanik - przedmioty

Nauka w technikum trwa 5 lat. W tym czasie nauczane są przedmioty ogólnokształcące (w tym realizowane na poziomie rozszerzonym) oraz zawodowe.

Przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym:

• Matematyka
  • Język niemiecki

Przedmioty zawodowe:

• Bezpieczeństwo i higiena pracy
  • Techniki wytwarzania
  • Podstawy konstrukcji maszyn
  • Podstawy sterowania i regulacji maszyn i urządzeń
  • Technologia obróbki skrawaniem
  • Organizacja procesów produkcyjnych
  • Rysunek techniczny
  • Obróbka ręczna i montaż części maszyn i urządzeń
  • Obróbka skrawaniem
  • Programowanie i użytkowanie obrabiarek sterowanych numerycznie
  • Procesy produkcji części maszyn i urządzeń

*Uwaga: Nazwy przedmiotów mogą się nieznacznie różnić w zależności od przyjętego programu nauczania

Technik mechanik - praktyki zawodowe

Celem praktycznej nauki zawodu jest przygotowanie uczniów do sprawnego wykonywania zawodu. Organizacją praktyk zawodowych zajmuje się szkoła.

Dla 5 - letniego technikum praktyki trwają łącznie 8 tygodni. Odbywają się w dwóch turach:

Klasa III (czas trwania - 4 tygodnie). Praktyki odbywają się w szkolnych pracowniach mechanicznych lub w CKZ w Bażanowicach.

Klasa IV (czas trwania - 4 tygodnie). Praktyki odbywają się w firmach lub w zakładach przemysłowych.

Do wiodących zakładów, z którymi współpracujemy należą:

• GK Forge Grelowski – Goleszów
  • Lys Fusion Poland Istebna
  • Kuźnia Skoczów
  • Kubala Ustroń
  • TEKNOMET Goleszów
  • Firma Kuś Goleszów
  • Inne, w zależności od zapotrzebowania

Organizacja praktyk w technikum (plik do pobrania)

Technik mechanik - praca w zawodzie

Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie technologii mechanicznej jest zawodem szerokoprofilowym umożliwiającym łatwe przekwalifikowanie, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia. Od wielu lat na rynkach krajowych jak i zagranicznych istnieje niesłabnące zapotrzebowanie na operatorów obrabiarek CNC.

Do typowych miejsc pracy technika mechanika należą:

• Zakłady w których są projektowane, produkowane, użytkowane i naprawiane maszyny
  • Sfera produkcyjna i usługowa, głównie na stanowiskach średniego nadzoru technicznego
  • Stanowiska związane z obsługą maszyn i urządzeń produkcyjnych
  • Przedsiębiorstwa zajmujące się montażem maszyn, konserwacją, naprawą eksploatowanych maszyn oraz kontrolą techniczną
  • Zajęcia związane z organizacją i nadzorowaniem prac
  • Działy zaopatrzenia i zbytu

Absolwenci ZST w Ustroniu w zawodzie technik mechanik bardzo często znajdowali zatrudnienie w miejscu odbywania praktyk zawodowych.

Pracownie mechaniczne

Pracownia na warsztatach szkolnych

Z wielką satysfakcją i przyjemnością informujemy, że w naszej szkole zrealizowany został projekt Starostwa Powiatowego w Cieszynie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pod nazwą „Podniesienie jakości kształcenia w powiecie cieszyńskim poprzez inwestycje w infrastrukturę edukacyjną”. Celem projektu było zwiększenie umiejętności zawodowych osób wchodzących na rynek pracy poprzez udoskonalenie warunków kształcenia w szkołach.

Rekrutacja 2021/2022

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022

• od 17 maja 2021r. do 21 czerwca 2021r. - składanie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami

• od 25 czerwca 2021r. do 14 lipca 2021r. - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty