Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przejmujący spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt. „Kolumbowie”. Opowiada on o losach pokolenia straconego, wchodzącego w dorosłość w chwili wybuchu II wojny światowej. Dla czwórki przyjaciół wojna oznaczała koniec beztroskiej młodości, zabawy, wielkich planów i marzeń, a wiązała się  koniecznością życia w okupowanej ojczyźnie, konspiracji, walki o wolność. Spektakl porusza wiele uniwersalnych problemów - patriotyzmu, ofiarności i poświecenia się dla drugiego człowieka, wyborów moralnych. Skłania do refleksji na temat wolności - ceny jaką wcześniejsze pokolenia Polaków musiały za nią zapłacić oraz zwraca uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o tamtych ludziach i wydarzeniach dla podtrzymania tożsamości narodowej.

(jm)