We wtorek, 20 grudnia 38 uczennic i uczniów zebrało się o godzinie 4 rano na parkingu warsztatu szkolnego, żeby wyruszyć na wycieczkę do Pragi. Trzon wycieczki stanowili uczniowie klas 3B i 4GT. Oprócz nich w wycieczce wzięło też udział kilka uczennic i uczniów z klas 1TIP, 2TIM, 1B, 2B, a nawet z innych szkół średnich z Cieszyna i Wisły.

Po kilkugodzinnej podróży mogliśmy rozpocząć zwiedzanie stolicy Czech, a w programie były takie atrakcje turystyczne, jak: Hradczany, Katedra św. Wita, Zamek Królewski, Kościół św. Mikołaja, Most Karola, Ratusz, Zegar Orloy, Gotycki Kościół Marii Panny, Pomnik Jana Husa, Carolinum - pierwszy Uniwersytet w Europie Środkowej oraz Plac Wacława.

Dopiero późnym popołudniem mieliśmy okazję obejrzeć kilka praskich Bożonarodzeniowych Jarmarków, które uważane są za jedne z największych i najpiękniejszych w Europie, a czytelnicy amerykańskiego dziennika USA Today w obszernej ankiecie wybrali je jako najpiękniejsze jarmarki na świecie. Praskie jarmarki oczarowują wystrojem i otoczeniem, w którym co roku się odbywają. Najważniejsza jest jednak prawdziwa świąteczna atmosfera przesycona zapachem cynamonu i goździków. Największy i najbardziej popularny jarmark odbywa się na Rynku Staromiejskim, co czyni to miejsce centrum przedświątecznej rozrywki. Co roku na rynku stawia się wielką choinkę przywiezioną z jednego z zakątków Republiki Czeskiej i zawsze podziwiają ją tysiące odwiedzających. Właśnie na tym rynku zakończyliśmy zwiedzanie niezapomnianej Pragi, a do Ustronia wróciliśmy późnym wieczorem.

Uczniowie w trakcie wycieczki mogli skosztować serwowanych w licznych budkach świątecznych przysmaków, w tym pięknie pachnący kurtoszkołacz i pieczone kasztany, byli też amatorzy doskonałych czeskich, tradycyjnych kiełbasek z bułką.

Warto podkreślić, że nasi uczniowie podczas całej wycieczki zachowywali się wzorowo, co szczególnie cieszyło opiekunów, którymi byli wychowawczyni klasy 3B mgr Alicja Krzywoń, wychowawca klasy 4GT mgr inż. Marek Sikora oraz mgr Barbara Cieślar-Kurek. Przy okazji warto również podziękować Pani Sylwii Hyli z ustrońskiego biura turystycznego „Gazela 2”, która jak zawsze perfekcyjnie wycieczkę dla nas przygotowała.

(kr, ms)