ministerstwopoznaj polske


Już po raz drugi w zakończonym kilka dni temu roku szkolnym, uczniowie klasy 3GT ustrońskiego technikum Zespołu Szkół Technicznych skorzystali z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Wycieczka do pięknie położonego nad Odrą Wrocławia odbyła się 21 i 22 czerwca i wzięło w niej udział 21 chłopaków i jedna dziewczyna kształcący się w zawodach technik mechanik, technik informatyk oraz technik programista.

      Pierwszy, z dwóch słonecznych dni w stolicy Dolnego Śląska, uczniowie rozpoczęli od wizyty w unikalnym, nowym, multimedialnym centrum wiedzy na temat wód Hydropolis, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Kompleks jest także wyjątkowym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego, ponieważ ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Narodowe, gdzie podziwiali olbrzymi obraz Panorama Racławicka, monumentalne dzieło o długości 114 i wysokości 15 metrów, przedstawiające  zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Potem zrealizowany został kolejny punkt wycieczki, czyli długi spacer po Zespole historycznego centrum Wrocławia. Szczególne wrażenie zrobiła niewątpliwie Perła Wrocławia, którą jest Rynek – jeden z największych w Europie, z ratuszem zaliczanym do najważniejszych w Polsce zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej. Oprócz tego, na trasie spaceru znalazły się m.in. takie obiekty, jak Plac Solny oraz Uniwersytet Wrocławski. Dzień I zakończył się zwiedzaniem kolejnej Perły, tym razem Wrocławskiego Modernizmu, czyli Hali Stulecia, która została wpisana na listę UNESCO w 2006r., hala jest wyjątkowo położona, pomiędzy wrocławskim Zoo a Ogrodem Japońskim. Szczególnej atrakcyjności dodaje otwarta w 2009 r. Wrocławska Fontanna Multimedialna na Pergoli (jeden z kilku tego typu obiektów na świecie), umiejscowiona właśnie w historycznym kompleksie Hali Stulecia, uczniowie mieli więc okazję podziwiać odbywające się tam widowisko „Woda - światło - dźwięk”.

      Dzień II, równie intensywny, jeżeli chodzi o zwiedzanie i wrażenia, rozpoczął się od rejsu po Odrze statkiem wycieczkowym na trasie Przystań Kardynalska – Przystań ZOO i wizyty we wspomnianym już słynnym wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym z otwartym w 2014r. Afrykarium prezentującym morską, słodkowodną i lądową faunę Afryki i przyległych mórz. Jest to zarazem największe oceanarium w Polsce, a jego nazwa powstała z połączenia słów Afryka i Akwarium. Dzisiaj oceanarium we wrocławskim Zoo to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Potem był mrożący krew w żyłach  wjazd na najwyżej położony punkt widokowy w Polsce – w budynku Sky Tower. Punkt widokowy w Sky Tower to jedna z największych turystycznych atrakcji miasta. Z wysokości 212 metrów nad ziemią rozciąga się niesamowity widok na miasto  i okolicę, z przeszklonego tarasu można podziwiać zachodnią i północną część Wrocławia, widać stąd także górę Ślężę, a przy dobrej pogodzie również Chełmiec i Śnieżkę. Niestety, z powodu remontu niemożliwa okazała się planowana obserwacja z tarasu widokowego Stadionu Miejskiego, na którym rozgrywki piłkarskie toczy zespół Śląska Wrocław, troszkę szkoda… Dzień zakończył się szczęśliwym powrotem do Ustronia, po drodze oczywiście tradycyjny już postój w McDonald's na posiłek.

      Warto dodać, że uczniowie cały czas byli – podobnie, jak w październikowej wycieczce z programu „Poznaj Polskę” w Pieninach i Zakopanem– pod opieką swojego wychowawcy Pana Prof. Marka Sikory oraz Pani Prof. Alicji Krzywoń. Należy też podkreślić bardzo dobrą organizację imprezy przez firmę „Gazela 2” z Ustronia, która zapewniła nam z kolei opiekę znakomitego, dysponującego ogromnym zasobem wiedzy przewodnika Pana Krzysztofa Rudzińskiego, który zachowanie naszych uczniów ocenił na zakończenie wycieczki jako wzorowe. Wycieczka została zorganizowana w ścisłej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie, które błyskawicznie przekazało wniosek szkoły do Ministerstwa Edukacji i Nauki, za co serdecznie dziękujemy Naczelnikowi Wydziału Edukacji Panu Michałowi Rajwie oraz Pani Darii Czarneckiej.

Marek Sikora