W dniach 12-13.10.2021r. klasa 3GT wraz z wychowawcą Panem Prof. Markiem Sikorą oraz Panią Prof. Alicją Krzywoń wybrała się na wycieczkę do województwa małopolskiego, zwiedzając Pieniny i Zakopane. Pierwszym punktem programu była krótka wizyta w Szczyrku pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Następnie mieliśmy okazję odwiedzić Kaplicę przy Klasztorze Sióstr Zmartwychstanek oraz Izbę Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stryszawie. Z kolei po przejeździe do Zubrzycy Górnej mogliśmy zwiedzić bardzo ciekawe obiekty Orawskiego Parku Etnograficznego.

Potem czekało już na nas Zakopane, w którym wjechaliśmy kolejką linowo-terenową na  Gubałówkę, skąd podziwialiśmy piękny widok na miasto i panoramę Tatr z charakterystycznym szczytem Giewontu. Pospacerowaliśmy również po jednym z najsłynniejszych deptaków w Polsce, czyli po słynnych Krupówkach, a także zrealizowaliśmy objazd po całym mieście. I na koniec, czekała nas atrakcja w postaci wyjazdu kolejką linową na Wielką Krokiew, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak z perspektywy skoczków narciarskich wygląda najazd i zeskok skoczni oraz panorama miasta ze strony przeciwnej Gubałówce.

Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się do Białego Dunajca, gdzie czekała na nas kolacja w pensjonacie „U Spyrki”. Po zakwaterowaniu w pokojach i chwili odpoczynku spotkaliśmy się wszyscy na grillu integracyjnym przygotowanym przez gospodarzy. A potem już tylko kibicowanie naszym piłkarzom w meczu z Albanią i cisza nocna od godziny 22.

Równie intensywny, jeżeli chodzi o zwiedzanie i wrażenia był dzień drugi, który rozpoczęliśmy (oczywiście po śniadaniu) od przejazdu do Sromowców Wyżnych, skąd na tratwach zrealizowaliśmy 2-godzinny spływ Dunajcem do Szczawnicy, a następnie zwiedzaliśmy samo miasto, w tym najdłuższy w Polsce deptak – promenadę nad Grajcarkiem.

W drodze powrotnej czekała nas wizyta w Starym Sączu, gdzie mogliśmy tylko zobaczyć z okien autokaru Klasztor Klarysek oraz kościół Św. Kingi. Ostatnim, edukacyjnym punktem programu było zwiedzanie Sądeckiego Parku Etnograficznego z leżącym na jego obszarze Miasteczkiem Galicyjskim, które jest jednocześnie Oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Ostatnim za to  punktem kulinarnym był posiłek w restauracji McDonald’s. Do Ustronia wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych.

 

Podsumowując wycieczkę, należy podkreślić jej bardzo dobrą organizację przez firmę „Gazela 2” z Ustronia, która zapewniła nam opiekę znakomitego, dysponującego ogromnym zasobem wiedzy przewodnika Pana Czesława Stawarza oraz profesjonalnego kierowcę Pana Mirka. Wycieczka mogła się odbyć tylko dzięki sprawnemu ustaleniu jej programu oraz przygotowaniu przez wychowawcę i złożeniu przez Panią Dyrektor Katarzynę Kałużę w pierwszym możliwym terminie wniosku do Starostwa Powiatowego w Cieszynie, które błyskawicznie przekazało wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki, za co podziękowania należą się Naczelnikowi Wydziału Edukacji Starostwa Panu Michałowi Rajwie.

Warto też dodać, że zarówno nasz przewodnik, Pan Czesław Stawarz, który ocenił program naszej wycieczki, jako bardzo bogaty i ambitny, jak i gospodarze pensjonatu „U Spyrki” byli bardzo pozytywnie zaskoczeni zachowaniem naszej młodzieży, co bardzo wyraźnie podkreślali w rozmowach z nauczycielami. Cieszy taka ocena ze strony osób, które wielokrotnie prowadziły i podejmowały różnego rodzaju wycieczki szkolne.

(ms, kr)

 

ministerstwo   poznaj polske